Oferta współpracy dla doktoranta oraz pracownika ze stopniem doktora (biologia lub pokrewny) na stanowisko typu post-doc w projekcie OPUS26 „Zmiany w układzie neuro-endokrynowym chrząszczy indukowane związkami pochodzenia naturalnego – rozwój nowych narzędzi do kontroli populacji owadów”.

Dr hab. inż. Paweł Marciniak poszukuje doktoranta oraz pracownika ze stopniem doktora (biologia lub pokrewny) na stanowisko typu post-doc w projekcie OPUS26 „Zmiany w układzie neuro-endokrynowym chrząszczy indukowane związkami pochodzenia naturalnego – rozwój nowych narzędzi do kontroli populacji owadów”.

Projekt zakłada zbadanie sposobu działania nowych substancji pochodzenia naturalnego, które mogą być wykorzystane w strategii Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ochroną przed Szkodnikami. Z drugiej strony owady w coraz większym stopniu stają się źródłem pożywienia dla zwierząt domowych i hodowlanych, stąd też zainteresowanie budzą czynniki zwiększające efektywność rozrodu owadów wykorzystywanych do produkcji żywności i pasz. W projekcie poszukujemy nowych środków mogących kontrolować populacje owadów pochodzących z dwóch naturalnych źródeł: owadów i roślin. Chcielibyśmy wykorzystać endogenne cząsteczki owadów pochodzące z układu nerwowego – neuropeptydy i wtórne metabolity roślinne – glikoalkaloidy, aby wpływać na funkcjonowanie jednego z najważniejszych układów regulacyjnych w ciele zwierzęcia, jakim jest układ neuroendokrynny. Wykorzystamy analizy wielkoskalowe (techniki omiczne), takie jak transkryptomika – badanie RNA, peptydomika – badanie peptydów, metodę wyciszania genów (techniką interferencji RNA) i połączymy je z różnymi metodami mikroskopowymi.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w dynamicznym, rozwijającym się zespole badawczym zapraszam do kontaktu po więcej szczegółów:

dr hab. inż. Paweł Marciniak

Zakład Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt UAM

adres e-mail pmarcin@amu.edu.pl

nr tel. 8295926